, 2023/3/6
Az, hogy mennyibe kerül egy földhőszivattyú, számos tényezőtől függ. Általánosságban elmondható, hogy egy földhőszivattyú jellemzően 14 500 és 45 000 font közötti összegbe kerül, attól függően, hogy milyen típusú földhőszivattyút telepít.
A függőleges talajhőszivattyú drágább, mivel a telepítőnek mélyen - körülbelül 50-100 méter mélyen - kell ásnia a talajba. Az ár 17 000 font és 45 000 font közötti tartományra számíthat. A vízszintes talajhőszivattyú esetében viszont csak 1-2 méter mélyre kell ásni a talajba, ami olcsóbb telepítési költségeket eredményez. Egy vízszintes rendszer jellemzően 14 500 £ - 34 000 £ költséggel jár. A GSHP nagy beruházás lehet, de idővel megtérül a csökkentett fűtési és hűtési költségek révén.
Mik a földhőszivattyú költségtényezők?
Akár energiatakarékos házat építünk, akár jelenlegi olaj- vagy központi fűtési rendszerünk cseréjét tervezzük, jó, ha figyelembe vesszük a megújuló energiaforrásokat. A földhőszivattyúk, más néven GSHP, a földbe fektetett csövek segítségével biztosítják az egész háztartás radiátorokban és padlófűtésben elosztott hőjét. Ily módon ez egy zöld megoldás lehet, kevesebb energiafogyasztással és nagyobb hatékonysággal. A földhőszivattyú költségei drágának számítanak, de idővel hivatottak megtérülni.
Ne feledje, hogy nagyon nehéz kiszámítani a földhőszivattyú költségét, mert sok egyedi tényező befolyásolja a rendszer teljes árát. Az összköltségek becslését azonban meglehetősen nagy hibahatárral ki lehet számítani. A földhőszivattyú költségeinek kiszámításakor több tényezőt kell figyelembe vennünk: a rendszer költségét, a telepítési költségeket, az üzemeltetési költségeket és az ösztönzőkre való jogosultságot.
A földhőszivattyús rendszer általában egy hőszivattyúból, egy föld alatti hőcserélőből és egy elosztórendszerből áll. Egy földhőszivattyús hőszivattyúrendszer beszerzésének átlagos költségei a következők:
Vízszintes: A GSHP-k vízszintes módon történő telepítéséhez több rendelkezésre álló földterületre van szükség, ami miatt vidéki területeken gyakoribb. A vízszintes árkok ily módon 2500 és 4500 font közötti összegbe kerülnek.
Függőleges: A függőleges talajhőszivattyús hőszivattyús fúrás alternatív választás, ha a földterület korlátozott, azonban ez is drágább. A függőleges fúrások költsége a fűtött terület méretétől függően 4000 és 6000 font között mozoghat.
Hőszivattyú: A hőszivattyú és a telepítés jellemzően 12 000 és 30 000 font közötti összegbe kerülhet a mérettől, a kapacitástól és az élettartamtól függően.
Bármilyen meglepően hangzik is, a földhőszivattyú költséghatékony a többi fűtési alternatíva között. Ez az egyik leghatékonyabb alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldás egy otthon számára, mivel a talaj hőmérséklete egész évben állandó, ami azt jelenti, hogy a GSHP-nek a téli hónapokban nem kell keményebben dolgoznia a hatékony működéshez.
Milyen előnyökkel jár a földhőszivattyú?
Az alternatív fűtési módszerek esetében többféleképpen is lehet élni, a fent bemutatott számok azt mutatják, hogy milyen előnyökkel jár a földhőszivattyúba való befektetés a léghőszivattyúval (ASHP) és a gázkazán telepítésével szemben. A földhőszivattyúba történő beruházás költségeit hosszú távú befektetésnek kell tekinteni, ahol a haszon a használat és az idő előrehaladtával jelentkezik. A földhőszivattyús hőszivattyúrendszer költségei elsőre drágának tűnhetnek, de csak 4-5 év alatt térül meg. A GSHP-k által termelt nyereség nem csak a pénzügyi szférában jelentkezik. Mivel a földhőszivattyú zöld energiaforrás, az anyaföldnek is hasznára válik.
Mit kell figyelembe venni a földhőszivattyúkba történő befektetés előtt?
A fejlett technológiával és a növekvő piaci részesedéssel a GSHP-k változatos típusai léteznek. Mielőtt a földhőszivattyú költségeibe fektetne, lehet, hogy több információt kell gyűjtenie a következő elemekről:
hatékonyság
a rendszer típusa
telepítési költségek
A hőszivattyúk hatékonyságát a teljesítménytényezőjükkel (COP) mérik. Ez az egységnyi termelt hő és a hő szivattyúzásához felhasznált villamos energia aránya. Minél magasabb a szám, annál hatékonyabb a berendezésünk.
A különböző csoportos hőszivattyús rendszerek eltérő követelményeket támasztanak. Általában a földhőszivattyúkhoz vagy nagy kertre, vagy kiterjedt fúrásra van szükség a talajban. Ez annak köszönhető, hogy a vízszintes hőszivattyúkat sekélyen temetik be a talajba, de nagy területen, ezért ez a GSHP-típus akkor működik a legjobban, ha nagy hátsó udvarral rendelkezik.
Másrészt a függőleges hőszivattyúk mélyen a földbe vannak temetve, de nagyon kis hátsó udvarra van szükségük. Azt is fontos megjegyezni, hogy a földhőszivattyús rendszerek elektromos árammal működnek, amelyek azonban nagyon kis energiaigényűek. Azt is javasoljuk, hogy hasonlítsa össze több hőszivattyú-szerelő árajánlatát, hogy biztos lehessen benne, hogy a lehető legjobb ajánlatot találta meg a földhőszivattyú telepítésére.
A GreenMatch ingyenes árajánlat-szolgáltatásának használatával biztos lehet benne, hogy a legjobb, mikrotermelői tanúsítvánnyal rendelkező, az Ön területén és környékén működő telepítőktől kap árajánlatokat. Ezáltal megspórolja magának a telepítők felkutatásával járó összes időt és fáradságot, és elkerülheti, hogy túlfizetjen egy nagy cégtől származó alkatrész- és munkaszállításért.